Lapálie komtesy von Bürchen III.

Mnohem horší časy přišly na komtesu do Bürchenu loni na podzim.. To jsme všichni mysleli, že chudinka umře.. To ještě nikdo nevěděl, co jí je, co potřebuje.. A ona stonala a stonala, ani má podzimní zahrada, kde vypěstoval jsem pro ni sedmilistou růži.. ani ta ji bohužel nelákala, vždyť ona snad celý měsíc nevylezla z postele..!

Až Marii se zželelo své paní.. Vlastně se mi nikdy tak docela nesvěřila, jak se k sobě mají/měly, toho listopadového rána, kdy jsme jí zavolali doktora.. On pak něco říkal šeptem Marii a ona zmizela na celé dopoledne potom, že ani oběd jsme neměli..

Chápu, že ženský si víc porozumějí.. Prostě, dá se říct, že na nějaký čas z těch dvou, staly se nejlepší družičky.. Marie se pak jen po zbytek dne tajemně usmívala, bůhví co spolu řešily..

Všiml se toho nejdřív komtesin komorník Matějko. Byl hluchý a skoro němý, takže ten dlouho nic neprozradil.. ale jeho nervozitu jsem zaznamenal zas já, když si pod kaštanem u fontány utíral své staré orosené čelo.. už asi potřetí.

I, využil jsem tehdy, jen tak trošku, jeho nepřítomnosti v zámku.. a do křídel pokojů paní komtesy jsem se odvážně, ale hlavně nenápadně vypravil.. Tušil jsem delikátnost situace..a, prostě, nerad, moc nerad bych vyrušil..

Matějko asi v roztržitosti nezavřel dveře a když jsem se mezi panty postavil, viděl jsem kousíček do postele, a, pochopitelně, slyšel jsem hlasy.

Marie říkala komtese zrovna něco jako „… a teď roztáhnout nožičky a ukázat kůžičky..“ no, neslyšel jsem možná dobře, ale viděl jsem, jak si Majda sedá rozkročená s vykasanou sukní na tu v posteli..

Jo, jezdila pak na ní, taky jak na koni.. a komtesa jen vzdychala a hladila ji po prsou a šeptala ´dej mi´.. No, radši jsem šel.. myslím, jen, že vím, že nebýt Marie, nevím, kdo by naši komtesu líp uzdravil. Ještě, že ty holky ví, co chtějí..

…tak tolik ze vzpomínek, opět z Bürchen, Láďa Zítek nejml.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *